ETTEVÕTTE ÜLEVIIMINE EESTIST: VÕIMALUSED JA MAKSUTAGAJÄRJED

Seoses maksumäärade tõusuga Eestis on paljud ettevõtted hakanud kaaluma oma äritegevuse üleviimist teistesse Euroopa Liidu riikidesse, kus on soodsam maksurežiim. ELi direktiiv 2017/1132 ja selle muudatused direktiivi 2019/2021 näol sätestavad, et ELi liikmesriikide ettevõtetel on õigus oma juriidilist aadressi teise ELi riiki üle viia, säilitades samal ajal oma juriidilise isiku staatuse. Eesti seadusandluses reguleeritakse piiriülest ettevõtte üleviimise võimalust Äriseadustiku §-dega 433.1 ja 491.1, mis käsitlevad vastavalt piiriülest ühinemist ja piiriülest ümberkujundamist Euroopa Liidu raames.

Samas aga ettevõtte üleviimine teise ELi riiki võib tekitada maksukohustusi Eestis, kuna Eesti ettevõtte tegevus Eestis lõpetatakse. Eelkõige tuleneb see tulumaksuseaduse §-dest 50 ja 54.5 (nn Exit Tax).

Praegu kaaluvad Eesti ettevõtjad ettevõtete üleviimisel eelkõige riike, kus on madalamad maksud ja soodsamad tingimused äritegevuseks, samuti stabiilsem ja ettearvatavam maksupoliitika. Näiteks Lätit, Küprost, Maltat ja mitmeid teisi ELi riike. Nendes riikides on kas madalamad maksud või kehtivad erimaksurežiimid, mis muudavad need riigid atraktiivseks ettevõtetele, kes soovivad oma maksukohustusi optimeerida.

Oluline on märkida, et ettevõtte üleviimise protsess nõuab teatud juriidiliste ja maksualaste nõuete täitmist nii Eestis kui ka sihtriigis, mis muudab selle protseduuri kauakestvaks ja kulukaks.


© Larssen CS 2025. All Rights Reserved.