Off-shore´ide kaotamine Eestist

Tänavu veebruaris sai valmis uus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse eelnõu (edaspidi – seadus), millega rakendatakse Euroopa Liidu direktiiv rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise kohta (Euroopa Paralamendi ja Nõukogu direktiiv (EL) 2015/849, 20. mail 2015. aastal).

Rahandusministeeriumi teatel luuakse vastavalt antud muudatustele äriregistri juures eraldi kasusaajate register. Sisestavate andmete õigsuse eest hakkab vastutama äriühingu juhatus.

Uue seaduse vajadus on tingitud eelkõige juba mainitud Euroopa Liidu (edaspidi – EL) 4. direktiivist rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise kohta ning selle muutmise ettepanekust.

Muudatused viiakse sisse vastavalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu reglemendile nr (EL) 2015/847, milles käsitletakse rahaülekannete raames edastatavat teavet.

Mis muutub?
Muudatused on peamiselt suunatud riskide eelhindamisele (ennetavad hoolsusmeetmed), kasusaaja kindlakstegemine (kapitali kontroll), järelvalveorganite ja Rahapesu andmebüroo rahvusvaheline koostöö (teabevahetus).

  • Vastavalt eelmainitud direktiivile kehtestatakse kõikide juriidiliste isikute suhtes kasusaajate tundmise ning nende kohta teabe edastamise kohustus (nimi, sünnikuupäev, elukoha riik, andmed kontrollipositsiooni kohta) äriregistrisse.
  • Kohustatud isikud seaduse mõistes võivad selle teabega tutvuda tasuta. Kõigi teiste jaoks on teave tasuline, kuid piiranguteta!
  • Teabe puudumisel füüsilistest isikutest kasusaajate kohta eeldatakse, et kasusaaja on äriühingu juhatuse liige.
  • Sarnaselt reguleeritakse pangakonto omanike andmete edastamist riigiasutustele.

Vastavalt esitatud seaduseelnõule peavad seaduse muudatused jõustuma 26. juunil 2017 arvestades järgmisi muudatusi:

• kasusaajate register kavatsetakse luua ainult 15. septembriks 2017;
• teabe kontoomanike kohta on kavas esitada volitatud organisatsioonidele mitte varem kui 1. jaanuaril 2019. aastal;
• uus teabe esitamise kord Rahapesu andmebüroole on kavas kehtestada 1. juuliks 2018;

Tuleb arvestada, et pärast seda, kui andmed kasusaajate kohta sisestatakse äriregistrisse, ei saa kohustatud isik enam registreerida kasusaajate andmeid oma süsteemis, viidates ainult kliendi sõnadele. See tähendab, teabe kontrollimine registris muutub kõigile kohustuslikuks.

Rahapesuprotseduuride rikkujad pannakse üles nö „häbitahvlile“ (muidugi tulevad ka muud ebameeldivused rangete rahatrahvide näol), st rikkujate nimekirjad avaldatakse vabas juurdepääsus Finantsinspektsiooni ning Politsei- ja Piirivalveameti kodulehtedel.

NB! Antud artikkel ei käsitle lõplikke õigusregulatsioone, mille rakendamine on vältimatu. Tuleb arvestada, et seaduse vastuvõtmise protsessis võib seaduseelnõu olla muudetud ja täiendatud!!


© Larssen CS 2025. All Rights Reserved.